Pod względem organizacyjnym wydarzenie można podzielić na etapy:


  1. Okres przygotowań i przyjazdów: 22.07 (piątek) -25.07 (poniedziałek).
  2. Część Krakowska: 26.07 (wtorek) – 29.07 (piątek) – planowany udział ok. 400-500 tys. osób + mieszkańcy.
  3. Część główna, Brzegi: 29.07 (sobota)od godz. 20:00 – 31.07 (niedziela) –planowany udział ok. 1 500 tys. uczestników + mieszkańcy.

Ad. 1. Okres przygotowań i przyjazdów: 22.07 (piątek)-25.07 (poniedziałek)


Zmiany w organizacji ruchu drogowego w Krakowie rozpoczną się od dnia 22 lipca. Utrudnienia te będą dotyczyły okolic Błoń Krakowskich i Łagiewnik.

Komunikacja miejska

Od dnia 23 lipca (sobota) w Krakowie ulegnie zmianie częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej, jak w okresie roku szkolnego.

Ad.2. Część Krakowska: 26.07 (wtorek) - 29.07 (piątek) – planowany udział ok. 400 – 500 tys. osób + mieszkańcy


To czas spotkań z młodymi zgodnie z programem ŚDM, który dostępny jest na stronie: http://www.krakow2016.com/program. W kilku słowach, program będzie polegał na prowadzeniu indywidualnych katechez w godzinach porannych w Łagiewnikach oraz lokalnych centrach ŚDM, a następnie popołudniowo-wieczornych spotkaniach młodych na Błoniach. W związku z tym należy liczyć się ze wzmożonym ruchem pieszych oraz komunikacji miejskiej pomiędzy wymienionymi miejscami oraz Centrum Krakowa, w którym również będą odbywały się imprezy na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim i Małym Rynku.

Organizatorzy przewidują, że największa frekwencja w tym okresie będzie w czasie Drogi Krzyżowej z Papieżem Franciszkiem na Krakowskich Błoniach, która rozpocznie się wieczorem w dniu 29.07 (piątek), w wydarzeniu może wziąć udział nawet 800 tys.+ mieszkańcy.

Komunikacja miejska

Komunikacja w tych dniach do godz. 9:30, jak w okresie roku szkolnego. Następnie dostosowana do potrzeb lokalizacji imprez związanych z ŚDM.

Bilety okresowe będą obowiązywały również na liniach specjalnych kursujących po trasie linii wskazanej na karcie sieciowej. Dodatkowe linie będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością 3 – 5 minut.

W tym okresie komunikacja miejska będzie funkcjonowała do godziny 1:00 (po północy). Następnie tak jak w weekendy – w razie potrzeby ze zwiększoną częstotliwością, nawet co 15 minut.

Ad.3. Część główna, Brzegi: 29.07 (sobota)od godz. 20:00 – 31.07 (niedziela) –planowany udział ok. 1 500 tys. uczestników + mieszkańcy


Kulminacyjna część ŚDM, podczas której przewidywane jest przybycie największej ilości uczestników. Od piątku Organizatorzy spodziewają się wzmożonego ruchu w kierunku Brzegów. Wiąże się to z wprowadzeniem w tym okresie dodatkowych ograniczeń w ruchu drogowym i wprowadzeniu strefy 3.

W niedzielę po „Mszy Posłania” rozpocznie się fala powrotów w kierunku Krakowa oraz wyjazdów uczestników. W godzinach popołudniowych będzie miało miejsce spotkanie Papieża Franciszka z wolontariuszami na Hali Tauron Arena Kraków.

Organizatorzy dopuszczają możliwość całkowitego zamknięcia w godzinach popołudniowych okolic dworców, oraz ograniczeń czasowych w wejściu na dworce z obawy na sparaliżowanie wykonywania ich funkcji.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska zostanie dostosowana do programu jw., tzn. miejskie środki transportu będą skierowane na obsługę pielgrzymów w kierunku Wschodnim, czyli Płaszów, Bieżanów, Nowa Huta.

Bilety okresowe będą obowiązywały również na liniach specjalnych kursujących po trasie linii wskazanej na karcie sieciowej. Dodatkowe linie będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością 3 – 5 minut.

W tym okresie komunikacja miejska będzie funkcjonowała do godziny 1:00 (po północy). Następnie tak jak w weekendy – w razie potrzeby – ze zwiększoną częstotliwością nawet co 15 minut.

Organizacja Ruchu Drogowego


Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wprowadzone zostaną obszary całkowitego wyłączenia ruchu, ograniczonego ruchu pojazdów, a praktycznie na terenie całego Krakowa i okolic ruch będzie odbywał się z dużymi utrudnieniami. Należy założyć, że ulice będą bardzo zatłoczone ze wzglądu na zwiększoną ilość pojazdów oraz znacznie ograniczoną dostępność drogową.

W celu wjazdu do znacznej części Krakowa, będą wymagane specjalne identyfikatory (link poniżej). Wjazd do strefy I będzie możliwy tylko do godziny 10. Należy się liczyć z utrudnieniami związanymi z wyjazdem ze stref. Samochody upoważnione do wjazdu do strefy I będą miały możliwość wjazdu do strefy II i III. Podobnie samochody posiadające uprawnienia wjazdu do strefy II będą miały możliwość wjazdu do strefy III.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zaparkowane pojazdy. W przypadku pojawienia się specjalnych znaków przed ŚDM, samochody na co dzień zaparkowane w stałym miejscu, mogą zostać odholowane na koszt właściciela.

Wydane abonamenty strefowe upoważniające do wjazdu na „co dzień” krakowskich stref w centrum, nie będą honorowane, natomiast będą obowiązywały tylko specjalne identyfikatory wydane na okres ŚDM.

Zarejestrowani uczestnicy powinni posiadać odpowiednie wjazdówki dla autokarów, przypisane dla danej grupy.

Dla niezarejestrowanych w systemie ŚDM, pozostaje kontakt z ZIKiTem, który będzie indywidualnie rozpatrywał każdą sytuację. Telefon kontaktowy: 12 616 86 06 do godz. 8:00 do 15:30. Pod tym numerem można również zasięgnąć dodatkowych informacji związanych z organizacją ruchu podczas ŚDM.

Więcej

Dla autokarów uczestników przewidziane są miejsca parkingowe zorganizowane przez Parafialne Komitety ŚDM, natomiast dla autokarów przyjeżdżających na poszczególne wydarzenia ZIKiT przygotował 4.200 miejsc parkingowych.

Szczegółowa lista lokalizacji

W wyznaczonych miejscach postojów autokarów, niezależnie od ich napełnienia, należy się liczyć ze znacznym utrudnieniami ruchu.

W ciągach ulic, gdzie przewidywany będzie wzmożony ruch pieszych, część pasów ruchu będzie przeznaczona dla poruszania się pieszych m.in. Al. Trzech Wieszczów.

Należy liczyć z dodatkowymi zamknięciami w zależności od sytuacji, jaka powstanie.

Linie regularne, w tym przewoźników prywatnych, podmiejskich (autobusy i potocznie zwane  „busy”:) będą kursowały zgodnie z zezwoleniami po regularnej trasie. W przypadku zamknięcia drogi dojazdowej przewoźnicy będą zmuszeni we własnym zakresie podjąć próbę dojazdu do końcowego przystanku.

Na podstawie podanych informacji podczas Rady Konsultacyjnej przy Małopolskim Inspektorze Transportu Drogowego, większość „zjazdów” w stronę Krakowa z obwodnicy będzie zablokowana. W tych miejscach będą stacjonowały stałe patrole Policji oraz ITD.

Ze względu na wyłączenie wjazdu samochodów ADR, przewożących niebezpieczne ładunki oraz ograniczony wjazd samochodów dostawczych do Krakowa, sugerujemy w ten okres przygotować rozsądne zapasy w najważniejsze produkty do codziennego funkcjonowania. Należy mieć na uwadze przede wszystkim paliwo do samochodów (zwiększona ilość pojazdów, ograniczona przepustowość stacji paliw z częściowym ich wyłączeniem oraz brak dostaw paliw w czasie trwania ŚDM).

Planowane wyłączenia w ruchu


  • Lotnisko Balice – ul. Księcia Józefa – ul. Kościuszki – Centrum Krakowa – korytarz obsługujących przyjeżdżających VIP – blokady czasowe w ruchu na Al. Trzech Wieszczów
  • Lotnisko Balice – ul. Królowej Jadwigi – ul. Focha – Centrum – korytarz obsługujących przyjeżdżających VIP – – blokady czasowe w  ruchu na Al. Trzech Wieszczów
  • Ul. Franciszkańska – zamknięta dla ruchu pieszych na czas pobytu Papieża w Krakowie. Plac Wszystkich Świętych będzie obsługiwany przez ul. Dominikańską
  • Ul. Bracka – rozważane zamknięcie dla ruchu pieszych.
  • Ul. Franciszkańska – Łagiewniki , sobota: przejazd Papieża Franciszka
  • Ul. Franciszkańska – ul. Wielicka – Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu, piątek: przejazd Papieża Franciszka
  • Okolice Lotniska Balice – należy liczyć się z dużymi utrudnieniami w korzystaniu z lotniska ze względu na dużą ilość odpraw VIP, podczas trwania ŚDM.

Długość i godziny zamknięcia ww. korytarzy pozostają w gestii Biura Ochrony Rządu.

Więcej szczegółowych informacji na temat ŚDM można znaleźć na stronach internetowych:


Informacje na temat organizacji ruchu oraz uzyskania dodatkowych wjazdówek w godz. 8:00 do 15:30 (ZIKiT) 12 616 86 06

Propozycje członków Krakowskiej Izby Turystyki dla uczestników ŚDM:


Centrum Szkła i Ceramiki, GALERIA LIPOWA 3

Propozycja: Zwiedzanie Centrum Ceramiki – pokazy ręcznego formowania szkła na żywo, specjalne zniżki dla pielgrzymów przy okazaniu identyfikatora

Kontakt: Paweł Cieślik, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, ul. Lipowa 3, 31-702 Kraków, tel. 12 423 67 90, e-mail: centrum@lipowa3.pl; www.lipowa3.pl

 

JAN-POL Incoming Tour Operator sp. z o.o.

Propozycja: Zakwaterowanie w akademikach w terminie 26-31.07.2016, szczegóły na stronie http://janpol.com/sdm_2016.php oraz zakwaterowanie w hotelu w Katowicach w terminie 26.07-31.07.2016.

Kontakt: Agnieszka Dziwosz, JAN-POL Incoming Tour Operator, ul. Misiołka 8, 31-525 Kraków, tel. 12 665 14 61, 12 665 14 50, e-mail: cm@janpol.com; www.janpol.com

 

MUZEUM GALICJA

Propozycja: Wstęp do Muzeum dla gości indywidualnych, zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w języku angielskim – konieczność wcześniejszej rezerwacji

Kontakt: Weronika Biłas, Galicia Jewish Museum / Żydowskie Muzeum Galicja, tel. 12 421 6842,695623 144,e-mail:weronika.bilas@galiciajewishmuseum.org; www.galiciajewishmuseum.org

 

MARCO DER POLE M. Frysztacki, R. Kawęski s. j.

Propozycja: Ok.100 wolnych miejsc noclegowych w jednym z hoteli studenckich w centrum Krakowa. Głównie pokoje dwuosobowe z łazienkami

Kontakt: Marek Frysztacki, Marco der Pole s. j., ul. Legionów Piłsudskiego 23/8, 30-509Kraków, e-mail: office@marcoderpole.com.pl; www.krakau-reisen.com, www.krakow-travel.com

 

NEW CHALLENGE

Propozycja: Organizacja transportu, elastyczność względem potrzeb pielgrzymów.

Kontakt: Magdalena Siśkiewicz, tel. 535 383 583, e-mail: m.s@newchallenge.pl; www.newchallenge.pl

PARKING POD WAWELEM/ CONSUL3MIASTO

Propozycja: Wolne miejsca parkingowe przy ul. Powiśle 11 (Parking pod Wawelem dla autobusów) w terminie 22.07-01.08, wjazd będzie możliwy tylko dla pojazdów posiadających przepustki wjazdowe wydane przez m.in. operatora parkingu. Autobusy nieposiadające przepustek nie będą dopuszczone przez policję do wjazdu do centrum miasta.

Kontakt: Bartosz Szychowski, Consul3Miasto, tel. 666 156 666, e-mail:info@parkingpodwawelem.pl

 

SEE KRAKOW

Propozycja: wycieczek w okresie ŚDM do Oświęcimia i Wieliczki

Kontakt: Piotr Pryszcz, SeeKrakow, tel. 502 317 671, e-mail: ppryszcz@seekrakow.pl, www.seekrakow.com/pl/