W dniu 28 września wysłaliśmy kilka istotnych pytań do kandydatów na Prezydenta Miasta Krakowa.

W piątek 5 października wpłynęła do nas pierwsza odpowiedź od p. Konrada Berkowicza – KWW Nowoczesny Kraków Konrada Berkowicza, poniżej publikujemy pełny tekst odpowiedzi:

Szanowni Państwo, Dzisiaj tj. 3 października otrzymałem od Państwa list z pytaniami związanymi z moją kandydaturą na Prezydenta Miasta Krakowa. Poniżej przesyłam moje odpowiedzi na zadane w liście pytania:

 

Ad 1. Jaką rolę dla Krakowa ma pełnić turystyka?


Królewskie Miasto Kraków jest miejscem z bogatą tradycją, pełnym przepięknych zabytków i miejsc istotnych z punktu widzenia naszej historii naszego narodu. Ponadto jest o piękne miasto łączące tradycje z nowoczesnością – to właśnie z tych powodów Kraków był, jest i będzie miastem atrakcyjnym turystycznie. Dowodem na to jest m.in. fakt, że 10% osób pracujących w mieście pracuje w branży turystycznej, a nie do wyliczenia jest to, jak dużo miejsc pracy poza tą branżą zależne jest od ruchu turystycznego (np. dostawcy produktów do sklepów i lokali gastronomicznych, hydraulików, taksówkarzy, etc.). Jesteśmy dumni, że turyści z każdego zakątka świata przyjeżdżają właśnie do naszego miasta, aby spędzić tutaj czas wolny oraz zostawić tutaj swoje pieniądze.

Ad 2. Czy uważa Pan obecny budżet przeznaczony na promocję turystyczną Krakowa za wystarczający?


Najlepszą reklamą dla Krakowa są zadowoleni turyści, którzy po powrocie do swoich krajów i miast opowiadają znajomym jak przyjemnie i niedrogo spędzili czas w naszym mieście. Postulujemy, by przestać marnować pieniądze na nieudolną i nie zawsze uczciwą promocję miasta zlecaną przez urzędników i zrezygnować z tego budżetu na rzecz niższych podatków lokalnych. To odciąży finansowo przedsiębiorców zajmujących się turystyką.

Ad 3. Jak wprowadziłby Pan w życie hasło „deglomeracji przestrzennej i czasowej ruchu turystycznego?


Nie powinniśmy odbierać możliwości zysku krakowskim przedsiębiorcom czy właścicielom nieruchomości w centrum miasta poprzez sztuczne „wyrzucanie” turystów z centrum miasta lub poza jego granice. Część ludzi przeniosło się ze Starego Miasta do innych dzielnic Krakowa. Dzięki temu np. w sposób naturalny Nowa Huta zaczęła tętnić życiem. Być może z czasem rozwinie sieć usług i atrakcji, które przyciągną część turystów i dojdzie do naturalnej deglomeracji. Sprzeciwiam się jednak dekretowaniu takich procesów, pozostawiając tę kwestię spontanicznemu rozwojowi.

Ad 4. Jak pogodzić potrzeby mieszkańców najbardziej atrakcyjnych turystycznie terenów miejskich z ruchem turystycznym?


Najważniejszym zarzutem mieszkańców Starego Miasta jest to, że jest tam głośno oraz dochodzi do burd i awantur w godzinach nocnych. Rozwiązaniem tego problemu nie jest jednak zamykanie się na turystów czy zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00, ponieważ to problemu nie rozwiąże. Awanturnicy z rynku nie kupują przecież alkoholu w sklepach, żeby wypić go na rynku. Piją go w pubach, klubach, knajpach i restauracjach lub na domowych imprezach po których następuje „wypad na miasto”. Realnym i racjonalnym rozwiązaniem tego problemu, jest przekierowanie sił i środków Straży Miejskiej – zamiast czyhać na osoby przechodzące na czerwonym świetle lub w inny sposób spełniać normy mandatowe, powinni pilnować porządku w centrum i surowo karać tych, którzy nie potrafią dostosować się do panujących norm i zasad prawa. Prewencyjne karanie wszystkich mieszkańców i turystów to niemoralne traktowanie wszystkich jako pijaków i awanturników, pomimo iż winnymi jest nieduża grupa osób nad którą można zapanować – trzeba tylko chcieć to zrobić! Mieszkańców i turystów godzi interes. Turyści zostawiają w Krakowie ogromne sumy pieniędzy, co stanowi źródło dochodu wielu mieszkańców Krakowa.

Ad 5. Jak komunikować potrzeby mieszkańców najbardziej atrakcyjnych turystycznie terenów miejskich z ruchem turystycznym?


Należy skończyć z kłamliwą propagandą, jakoby turyści stanowili problem Krakowa. Należy pokazać mieszkańcom, że problemy o które obwiniają turystów można rozwiązać w racjonalny sposób (o którym pisałem w odpowiedzi na jedno z powyższych pytań).

Ad 6. Co Pan sądzi o pomyśle wprowadzenia opłaty turystycznej i na co powinny być przeznaczony środki finansowe pozyskane z takiej opłaty?


Jestem przeciwny obciążaniu kogokolwiek opłatą turystyczną. Pieniądze powinny trafiać wprost z kieszeni turysty do kieszeni hotelarza czy restauratora – miasto nie powinno wtrącać się w to w żaden sposób. Kraków powinien być bogaty portfelami jego mieszkańców – nie rozdętym budżetem. Brak opłaty jest kolejnym argumentem dla turystów, by kierowali swoje środki do naszego miasta.

Ad 7. Podstawowym elementem w organizacji ruchu turystycznego jest dostępność obiektów turystycznych. W jaki sposób planuje Pan rozwiązać organizację transportu turystycznego, szczególnie istotną w przypadku wysokobudżetowych turystów odwiedzających Kraków?


Jak już wspomniałem – nie uważam, żeby odgórne sterowanie miastem przynosiło wymierne efekty. Problemy transportu turystycznego są takie same, jak problemy transportu w ogóle. To przede wszystkim kwestia korków i parkingów. Rozwiązaniem tych problemów jest mój pakiet „Miasto 3D” który zakłada wykorzystanie nie tylko powierzchni miasta, ale również przestrzeni nad i pod powierzchnią miasta. Będą to różnego rodzaju kładki dla pieszych oraz przejścia podziemne które usprawnią ruch i poprawią bezpieczeństwo pieszych. Przede wszystkim jednak „Miasto 3D” to wielopoziomowe parkingi które optymalizują przestrzeń miejską i pozwalają na zwielokrotnienie budowanych miejsc parkingowych przy ograniczeniu zajmowanej powierzchni – nawet w ścisłym centrum miasta! Z wyrazami szacunku,

Konrad BerkowiczKandydat na Prezydenta Miasta KrakowaKWW Nowoczesny Kraków Konrada Berkowicza