W Urzędzie Miasta Krakowa w dniu 18 grudnia 2015 odbyły się obrady Krakowskiego Forum Turystycznego. Tematem spotkania był stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
Przedstawiciele władz Krakowa, już wcześniej sygnalizowali że aktualnie trwa analiza studium organizacji ruchu w Krakowie, szczegóły zostaną przedstawione na przełomie stycznia/lutego.
Już podczas prezentacji KO ŚDM Kraków 2016 oraz krakowski ZIKiT, zdradzili nowe informacje na temat stanu przygotowań. Pod względem logistycznym, wiadomo jest że:
– wokół Krakowa na drogach dojazdowych będą stworzone punkty recepcyjne, które będą wskazywały wolne miejsca parkingowe dla autokarów,
– w promieniu ok 7-9 km od centrum oraz miejsc wydarzeń będzie ograniczenie ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton (włącznie z autokarami). Oczywiście planowane są wyjątki od tej zasady, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia i otrzymania specjalnej przepustki która umożliwi DOJAZD w OKOLICE miejsca na czas zakwaterowania lub ustalonego wcześniej miejsca postojowego dla autokarów, które będą stały w tych dniach w Krakowie na wcześniej zarezerwowanych parkingach.
– praktycznie na stałe zostanie zablokowany w tych dniach ruch samochodowy w bezpośrednim sąsiedztwie Plant i Starego Miasta, Błoń oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.
– Kraków w tych dniach obsłuży ok. 15 tysięcy autokarów, co przekłada się na „odcinek” 240-260 km autokarów, dla którego organizatorzy muszą zabezpieczyć miejsce podczas trwania imprezy,
– Do czasowych utrudnień może dojść od już od czwartku (28.07) do niedzieli (31.07), kiedy Błonia, będą miejscem wielkich wydarzeń, m.in. mszy inauguracyjnej oraz Drogi Krzyżowej w której ma uczestniczyć Papież Franciszek, a wymiennie będą się odbywały wydarzenia dla kilkunastu tysięcy osób w Łagiewnikach. W związku z falami pieszych, które będą się przemieszczały pomiędzy tymi miejscami ruch na ulicach pomiędzy tymi może zostać ograniczony tylko do komunikacji miejskiej i służb zabezpieczenia imprezy.
– podczas imprezy przewidziane „noce sacrum” podczas których przewidywane jest otwarcie kościołów oraz części muzeów, które będą mogli odwiedzić uczestnicy.
– Włodarze miasta wspólnie z organizacjami turystycznymi pracują nad wzmocnieniem przekazu promocyjnego Krakowa, tak aby pielgrzymi ŚDM, powrócili do Krakowa jako turyści.
– przedstawiciele KO ŚDM Kraków 2016, zachęcali do rejestracji i nabywania pakietów, które są przygotowane w różnych opcjach. Najmniejszy pakiet, który powinien każdy nabyć będzie zawierał: transport komunikacją miejską, ubezpieczenie i tzw. „plecak pielgrzyma”, na bazie tych świadczeń zbudowane są pozostałe pakiety z różnymi opcjami: wyżywieniem lub noclegiem i różnymi terminami jaki będzie obowiązywał.
Krakowska Izba Turystyki oraz Izba Turystyki RP już dzisiaj widząc duże zainteresowanie branży planuje w okresie marzec/kwiecień zorganizować spotkanie branżowe podczas którego zostaną zaprezentowane szczegółowe informacje ze strony zaangażowane w Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
W obradach Krakowskiego Forum Turystycznego wzięli udział przedstawiciele największych organizacji branżowych, urzędnicy miejscy związani z turystyką i reprezentanci wyższych uczelni turystycznych w Krakowie.
Krakowska Izba Turystyki a tym samym Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej – ITRP była reprezentowana przez Piotra Pryszcza i Rafała Marka.
